CZ


Roman Kuřil

29. července 1982

rybařím od svých 5 let
sumcařině se věnuji od svých 11let

Facebook

Průvodce

Jmenuji se Roman Kuřil, rybaření mě učarovalo a navždy změnilo moji životní cestu již v útlém dětství.

Může za to můj děda který mě často bral na chatu, kde se nacházel chovný pstruhový potok, takže lov na žížaly ale hlavně lov do rukou pod kameny mě bavil nejvíce, aby toho nebylo málo v domě kde jsme bydleli s rodiči v podnájmu, vlastnil pán jménem Franta, moc větších rybářů jsem za svůj život nepotkal, když zrovna nevyráběl ve sklepě krásné rybářské splávky z balzy, což bylo hlavně v zimním období, tak nás brával k vodě lovit, s jeho vnukem Lukášem, kde jsme se věnovali všem technikám a druhům ryb, díky tomu nás zasvětil do rybářského světa.

Franta jezdil pravidelně od 10.6 před zahájením dravců na řeku Dyje, teď pozor na osm a více týdnů v kuse!! Když nám bylo 11 let tak nás poprvé vzal na celé tři týdny, psal se rok 1993, již v té době vlastnil nadstandardní sumcové vybavení a měl velké zkušenosti s jejich lovem, sumce chytal převážně na živé ryby přes trhačku, byly to sumci velkých rozměrů okolo dvou metrů, které bez problémů zdolával. Byl jsem u ryb které se vůbec nebavili, vždy po nějakém brutálním souboji zajeli do nějaké vázky a tam utrhli tlustý monofil 1mm na který se tenkrát chytalo.., ten rok jsem si poprvé chytil své první sumce, největší a to nikdy nezapomenu měřil 164cm, cíleně s kaprovým teleskopem se silným vlascem na velký trs rousnic, prostě prázdniny snů. To léto jsem propadl lovu sumců navždy!! 

Ve svých 14 letech jsem objevil kouzlo snowboardingu, kterému jsem propadl a po sléze se mu věnoval i na profesionální úrovni, byly to opravdu nezapomenutelné zážitky a období, díky limitujícímu věku byl čas ukončit tuhle etapu života. Vždy mým  druhým opravdovým snem bylo profesionální rybaření. Tuto jedinečnou šanci mi dalo Ebro, ráj sumců.

Tato destinace mě naprosto uchvátila a řekl jsem si to je ono, co chci a přeji si!

Jedinou možnou správnou cestou bylo tedy stát se rybářským průvodcem, časem snad profesionálním rybářem který vyvíjí, testuje a prezentuje produkty rybářských značek.

Ve Španělsku na Ebru a v několika dalších destinacích působím jako průvodce již od roku 2015, nějaký čas jsem zavítal i do Francie na řeku Rhone, vždy mě bavila více aktivní a složitější rybaření než pasivní statický lov. V letním období je můj favorit královská disciplína lov za pomoci vábničky, v zimním období vertikální přivlač v kombinaci s fireballem, samozřejmě jsem také milovník klasické přívlače ideálně z bellyboatu ve velkých povodních, miluji ten adrenalin!! 

Poslední dekádu šel velice dopředu aktivní moderní lov dravců, jsem rád že jsem byl také jeho součástí, díky sběru všech těchto zkušeností a zážitků jsem zjistil že rybaření je moje vášeň a součástí mého života bez kterého nedokážu žít. 

Moje motto je: nikdy se nevzdávej a jdi si za svým snem, nic není nemožné!

CZ


Lukáš Herink

11. února 1997

rybařím od svých ... let
sumcařině se věnuji od svých ... let

Facebook

Instagram

Jmenuji se Lukáš Herink narodil jsem se 11.2.1997 a ryby chytám od dětství, začínal jsem s plavačkou na malých potocích, kde jsem rád chytal veškeré druhy ryb.

Postupně jsem se dostal k lovu dravců jak na přívlač tak na rybku. Vždy mě ale lákal lov sumců, jako kluk jsem místo pohádek sledoval staré VHS kazety o chytání sumců, což mě vždy fascinovalo a asi ve třinácti letech jsem začal podnikat první výpravy na  Orlickou přehradu nebo na řeku Lužnici. Začátky nebyli nikterak úspěšně ale nikdy jsem neřekl dost, každý neúspěch byl krokem vpřed,  po X neúspěšných výpravách jsem vytáhl svého prvního sumce nad metr, byl to zážitek na celý život a byl jsem rozhodnutý jít touto cestu vzrušení, adrenalinu, cestování a poznávání krásných míst nejen v České republice ale i Evropě.

Ještě než jsem měl řidičák jezdil jsem na sumce nejčastěji vlakem s jednou krosnou ve které byl malý gumový člun a  pár drobností, byla to doba na kterou vzpomínám nejradši. Dnes se sumcům věnuji aktivně něco přes 10 let a baví mě to čím dál tím víc,nejraději chytám ze břehu na podvodní splávky a trhačky.

V Česku mám rád menší řeky, kde najdu dostatečný klid a ze zahraničí jsem si zamiloval Itálii kde trávím čím dál tím víc času.  V Itálii mám největšího uloveného sumce 238cm a v ČR 210cm.

CZ


Matyáš Prokopius

09. června 2005

rybařím od svých 4 let
sumcařině se věnuji od svých 11 let

Jmenuji se Matyáš Prokopius a pocházím z malé vesnice na jihu Čech.

Díky tomu že bydlím na vesnici mám blízko k přírodě a k rybám od dětství. Kolem vesnice je spousta rybníků a potoků. Začal jsem chytat se síťkou na motýly malé okounky a plotičky v místním potoce.  Další level byl že jsme s klukama začali chodit na rybníky, chytali jsme klasicky na splávek nebo na těžko. Byla to parádní doba, ve škole jsme si řekli v kolik a kde sraz a to platilo. Jsem vděčný že jsem tohle zažil, chytali jsme většinou kapry nebo bílou rybu.

Pamatuji si když mi zabral první sumec, bylo mi 7 splávek zajel pod hladinu, zasekl jsem a cítil jsme tah který jsem do té doby neznal. Když se Sumec vynořil byl jsem štěstím bez sebe, ryba kterou jsem vždy viděl pouze ve videích nebo na obrázcích v časopisech, sumec měl kolem 70 cm ale do té doby jsem znal pouze kapříky kolem 40 cm . Od té doby jsem měl před očima jen sumce , dalšího  jsem chytl 2 roky potom. Byli jsme s taťkou na řece na úhořích kdy jsme sledovali policajty za svitu svíčky, policajt najednou vyjel nahoru, zasekl jsem a cítil odpor ale nebylo to nic velikého, přitáhl jsem rybu ke břehu a tam se ukázal krásný sumeček. Měl kolem 30 cm, já byl strašně šťastný. 

S kamarády jsme se poté dlouho snažili lovit sumce ale neúspěšně, moc jsme o tom nevěděli. Měli jsme jen 2 knížky a jedno DVD o lovu sumců, na navijácích jsme měli navinutý monofil o průměru 1.0 a jako trhačku jsme používali nit. Nástrahy jsme si zaplavávali. Nedařilo se nám dostat sumce na prut až jednoho dne při lovu kaprů jsem dostal záběr na položenou na plesnivé kolénka a po dlouhém souboji se vynořil můj první sumec přes metr. Už se to se mnou vezlo, místo mozku sumec, chtěl jsem tu rybu vidět zas a zas. Dlouho už jsem jezdil na orlík trávil jsem tam hromadu času, pamatuji si na 2 sumečky 30cm které se mi podařili chytit s taťkou na rousnice. Ve večerních hodinách jsme poslouchali obrovské šplouchance ve vodě, vždycky jsem tipoval jak velký to jsou sumci. Když mi bylo 12 let, na Katlově se pořádal rybářský tábor Katlováček na který jsem jel. Strašně jsem se na to těšil,  konečně jsem měl možnost potkat Jakuba Vágnera kterého jsem strašně obdivoval a hltal jeho dokumenty. S Kubou jsme se na táboře začali bavit, a poslední noc se mi s jeho pomocí podařilo vytáhnout sumce 180cm. Myslel jsem že jsem ve snu, najednou jsem držel sumce většího a silnějšího než jsem já, s Jakubem kterého obdivuji celý život. Následující roky jsem se maximálně snažil o sumce, zjišťoval jsem nové informace a pomalu se začali ukazovat úspěchy. První velký sumec z řeky Labe 171 na podvoďáky neskutečná ryba.

Další rok se mi podařilo více ryb  a minulá sezóna kdy jsem si splnil sen na mé srdcovce orlíku a chytl jsem si první rybu přes 2m a rovnou sumce 220+cm. Ryba na kterou nikdy nezapomenu jenom kvůli příběhu k ní. Důležité je říct že jsem rád za každého sumce kterého chytnu a nemusí mít 2 metry.Lov sumců je pro mě něčím co ani nejde popsat, mám možnost trávit čas v přírodě, poznat spoustu nových lidí. Mohu objevovat, prozkoumávat, miluju ten pocit když přijedu na novou vodu a nevím co od ní čekat. Zatím jsemchytal hlavně v Česku z důvodu že nemám řidičák, v budoucnu bych se rád pověnoval i zahraničním revírům.

Přeju vám úspěšné dny u vody ať se vám splní vaše rybářské sny a hlavně ryby pouštějte, myslete na budoucí generaci.

SK


Marcel Lieskovan

07. července 1988

rybařím od svých 9 let
sumcařině se věnuji od svých 23 let

Instagram

Ahojte volám sa Marcel Lieskovan a pochádzam z Kysuc zo severu Slovenska.

Rybárčeniu sa venujem od svojich 9 rokov mojím učiteľom a veľkým vzorom bol Albín Koiš legendárny muškar z Kysúc, dal mi základy na každú rybolovu techniku ale samozrejme najviac som sa venoval muškareniu,ujo Albín ma nenaučil len ryby chytať ale vážiť si prírodu a chrániť ju. Svojho prvého sumca som chytil náhodné na rybku,bola to láska na prvý pohľad od vtedy sa venujem sumcom už 14 rokov preferujem hlavne aktívny lov vabničkou z bellyboatu.

Prajem vám veľa úspechov a važte si prosím veľké ryby lebo o pár rokov budeme vydiet veľké ryby len na fotkách 

CZ


Jakub Holubec

25. srpna 1998

rybařím od svých 4 let
sumcařině se věnuji od svých 15 let

Jmenuji se Jakub Holubec, pocházím z Prahy a rybařině se věnuji zhruba od čtyř let. Moje rybářské začátky byly poměrně složité, neměl jsem v rodině nikoho, kdo by mě učil potřebné základy a tak jsem se od prvních pytlaček dopracoval přes rybářskou literaturu až k rybářskému lístku, který pro mě znamenal ten nejzásadnější zlom v rybářské „kariéře“. Pak už to šlo ráz na ráz. Postupně jsem si prošel všemi rybářskými technikami od plavané přes feeder, lehkou kaprařinu a přívlač, až se najednou nebylo kam dál posouvat a přede mnou zůstala poslední a nejtěžší výzva – sumec.

Celý můj rybářský život se odehrával na Vysočině, kde máme obecně o revíry nouzi a o sumce obzvlášť. Pamatuji si, jak jsem první výpravy na sumce podnikal na vody, kde jsem ani nevěděl, zda vůbec nějaký plave. Neustále jsem hledal v omezených možnostech, jak vysněného sumce ulovit. Bylo mi tehdy asi 15 let, když se na mě po neuvěřitelých 22 nocích na malé místní přehradě konečně usmálo štěstí. Od té doby jsem věděl, že sumcařina bude mojí rybářskou cestou na minimálně dalších několik let. Čas plynul, ryby přibývaly a já měl konečně větší možnosti podnikat i výpravy na vzdálenější revíry, kde jsem sbíral cenné zkušenosti. Lov sumců mám mimo jiné spojený i s cestováním a objevováním krásných míst naší republiky, kde mě baví odlišnost místních podmínek a nutnost přizpůsobovat se daným situacím.

Dnes už je to zhruba osm let, co se lovu sumců věnuji naplno a stále je co objevovat. V rybařině se člověk stále učí, a proto nezapomínejte jak jste začali, jakou radost vám udělal první úlovek a pamatujte, že velká ryba je radost, malá budoucnost.

Hodně štěstí u vody všem slušným rybářům přeje

Jakub

SK


Michal Hazír

11. února 1997

rybařím od svých 6 let
sumcařině se věnuji od svých ... let

Volám sa Michal Hazír, pochádzam z juhu Slovenska z Rimavskej Soboty kde aj žijem. Rybolovu sa venujem od útleho detstva, asi od šiestich rokov. K rybárčenie ma priviedol môj starý otec a okrem iného čo ma v živote naučil to bola jedna z najlepších vecí.

Začínal som ako drobec s drobnou udičkou a plaváčikom a radosť mi robila každá malá rybyčka. Ako čas plynul som sa stále učil a za pomoci starších a skúsenejších som skúšal nové techniky a spôsoby lovu a tak som prešiel či už kaprárinou, prívlačou, jemnou prívlačou v podstate zo všetkého kúsok. Pamätám si že najviac ma chytil lov dravcov na rybku. Fascinoval má záber a myšlienka že v podstate mi to môže zobrať čokoľvek a je to stále prekvapenie.

Raz pri vode som bol svedkom ako starší skúsenejší chytili sumca, hneď som sa o to začal zaujímať a skúšať. Doba bola iná,informácií bolo menej, všetko si človek musel viacmenej vyskúšať sám a o to krajšie to podľa mňa bolo. Priznám sa že od kedy som začal s lovom sumca, stalo sa to pre mňa niečím výnimočným a väčšinu času stráveného pri vode som venoval len tomu. Trvalo pár rokov kým som sa dopracoval k väčšej rybe.Bolo to o pokusoch a omyloch,učení sa a naberaní skúseností a o to krajšie bolo keď sa dostavil úspech.Lovil som všetkými možnými spôsobmi,no najradšej na takzvané trhačky. Časom som začal obdivovať majstrov ktorí to vedeli s vábničkou a tiež som to chcel skúsiť.Skúsil som a zapáčilo sa mi to,aj keď som vedel že to bude znovu beh na dlhú trať a mám sa čo učiť.

Učím sa dodnes a verím že sa bude čo učiť celý život.Doba priniesla nové vymoženosti a snimi aj bellyboat. Nedalo mi ho nevyskúšať.Priznám sa prvé stretnutie s bellyboatom bolo úsmevné, mal som problém sa vôbec otočiť s plutvami,po pár hodinách som si to však začal užívať. Lov sumca z bellyboatu mi prirástol k srdcu, užívam si tú slobodu a to spojenie s vodou a prírodou a súboj so sumcom je neopísateľný,milujem to. Ani jeden deň ktorý môžem stráviť na rybách neberiem ako samozrejmosť, vážim si tú čarovnú chvíľu v prírode a žijem si svoj sen.

Neodmysliteľnou súčasťou rybárčenie sú priatelia a priateľstvá. Za mnohé čo viem ďakujem práve priateľom a preto prosím,buďme k sebe a prírode dobrý. Možno sa niekedy stretneme pri vode,želám Vám úspešnú sezónu, veľa čarovných chvíľ strávených na rybách na ktoré sa nezabúda, lovu zdar priatelia.

CZ


Jiří Reichert

.....

rybařím od svých ... let
sumcařině se věnuji od svých ... let

Facebook

Instagram

Jmenuji se Jirka Reichert a rybařím už od mala, kdy mě k tomu přivedl děda, který mi tenkrát koupil můj první prut.

Od té doby jsem u vody trávil každou volnou chvíli. Postupem času jsem zkoušel různé techniky chytání, kdy mě asi nejvíce chytlo muškaření, kde jsem si vázal i své mouchy a to mi nějakou dobu vydrželo dokud jsem se neseznámil s jedním kamarádem, který byl stejně zapálený do ryb jako já. Vyprávěl mi své úspěchy od vody ukazoval fotky, kde na většině  fotek byl sumec. Říkal jsem mu, že jsem sumce nikdy nechytil a že bych si ho  chtěl  někdy zkusit taky chytit , tak jsme se domluvili že jak bude mít volno  vezme mě na sumce. Den D přišel půjčil mi prut navázal ho semnou  a společně jsme zavezli prut ke spadlé bříze ve vodě. V ten večer jsme měli jediný záběr na můj prut, ale rybu jsem bohužel nezasekl. Říkám si, nevadí zkusím to zase příště. Tak nějak jsem měl okoukáno od kamaráda co a jak navázat, vyvést, tak jsem zkusil  vyrazit na sumce za pár dnů znovu sám. Vyvezl jsem si  opět jeden prut na stejné místo a čekal co bude, přišel  záběr  tentokrát vše klaplo a byl na prutě. Sumec mi projížděl snad všema stulíkama  co tam rostli  takže jsem musel za ním na člun, abych ho zdolal a povedlo se můj první sumec 160cm byl ve člunu. V tu chvíli jsem zjistil, že jsou i těžší  a hezčí ryby než je pstruh.

Od té chvíle jsem propadl sumcařině. Mé začátky sumcařiny začínali  hlavně kolem řeky Labe a Vltavy co jsem měl  hned kousek od domova a po nějakém čase co jsem už nasbíral nějaké ty zkušenosti ať už od kamarádů rybářů nebo z různých časopisů a knížek a měl jsem  už i nějaké sumčí dorostence nachytané tak  jsem se rozhodl podívat  i poprvé do zahraničí jako je Španělsko, Itálie a posledních pár let  hlavně Francie. Chtěl bych popřát všem spoustu krásných chvil strávených u vody s ohleduplností, jak k rybám, přírodě, tak i k sobě samotným.

Užívejte si každé ryby, kterou chytíte a mějte radost i z menších ryb.

CZ


Martin Kuba

.....

rybařím od svých ... let
sumcařině se věnuji od svých 18 let

Facebook

Instagram

Ahoj, moje jméno je Martin Kuba a ryby chytám od dětství.

Sumce jsem zkoušel ulovit poprvé, když mi bylo zhruba 12 let. V pubertě jsem se rybám moc nevěnoval ale kolem 18ti let jsem se k tomu vrátil a sumcařině jsem vyloženě propadl. Nejvíc chytám na českých svazových řekách a několikrát za rok vyrážíme s parťákem do Francie, která se nám zalíbila nejvíce.

Všem rybářům, kteří se u vody řídí zdravým rozumem a mají úctu k nejen trofejním rybám přeji úspěšnou sezónu. 

SK


Michal Chomistek

07. července 1988

rybařím od svých 7 let
sumcařině se věnuji od svých 20 let

Facebook

Instagram

Ahojte, volám sa Michal Chomistek a pochádzam zo Slovenska, z nádhernej Oravy. Mám 33 rokov (2021) a rybárčeniu sa venujem od malička.

Ani si nepamätám kedy som začal, ale oficiálne papiere som si spravil až keď som mal 10 rokov. Rybárske začiatky pre mňa neboli až tak náročné, pretože som mal brata, ktorý mi vo všetkom pomohol a bol mojím vzorom, až kým som nezačal loviť sám. Potom na mňa prišla doba zúfalstva a neúspechov, ale ako sa hovorí “čo ťa nezabije, to ťa posilní”. Vyskúšal som všetky lovné techniky od plávanej cez prívlač až po muškárenie. Najväčší zlom v mojom živote prišiel, keď som mal 20 rokov a chytil som svojho prvého sumca. Nebol moc veľký, ale už vtedy som vedel, že chcem chytiť ešte väčšieho! Po čase sa zo mňa stal vášnivý sumčiar a zároveň aj fanatik, pretože som popri robote chodil niekoľko dní na ryby bez toho, aby som čo i len na sekundu zavrel oko. Moja snaha sa vyplatila a pochytal som nádherne kapitálne úlovky sumcov.

Aktuálne sa venujem aktívnej rybačke hlavne na Slovensku, čo zahŕňa prívlač (lov šťúk, zubáčov,hlavátky) a lov sumcov z bellyboatu. Rok čo rok kladiem na seba vyššie nároky a tým aj väčšie ambície na prekonávanie svojich rekordov. Treba sa tešiť aj z malých úlovkov, lebo keď príde ten osudový, veľký, nebudeš vedieť čo od radosti.

CZ


Vladimír Hrdlička

02. listopadu 1981

rybařím od svých 6 let
sumcařině se věnuji od svých 26 let

Facebook

Instagram

Jmenuji se Vláďa Hrdlička a pocházím ze středočeského Kraje, z malé vesnice nedaleko Slaného.

Rybaření se věnuji od 6-ti let, za tak dlouhé období jsem měl možnost vyzkoušet v podstatě většinu rybolovných technik a musím říct, že mě do dnešního dne baví vše (plavačka, feeder, kaprařina, vláčka atd).

Zhruba před 15-ti lety jsem se začal věnovat více lovu dravců (candát, štika, okoun ,bolen, sumec) z kterého se brzy stala moje velká vášeň a závislost.

V tomto období jsem propadl lovu sumců, v začátkách jsem se věnoval lovu ze břehu a později se zaměřil na aktivní lov z lodi. Začátky nebyly opravdu lehké, několikrát jsem byl na pokraji zoufalství, šílenství, beznaděje spolu se syndromem vyhoření a přitom stačilo jen zachovat klidnou hlavu a dát všemu potřebný čas, v mém případě roky a samozřejmě tím to nekončí, učit se budeme celý život,stejně tak, jako ryby …..

Přeji Všem slušným rybářům úspěšný rok ...

SK


Boris Lípa

16. ledna 1984

rybařím od svých 4 let
sumcařině se věnuji od svých 26 let

Facebook

Instagram

Svoju rybársku vášeň som objavil v roku 1988 ako 4 ročný keď ma do rybárstva vytiahol môj otec zaco mu dodnes dakujem.

Začínal som jednoduchým lovom na plávanu, na ťažko úplne som rybárstvu a prírode prepadol definitívne, postupom času prichádzali rôzne výzvy počas strednej školy /Rbárskej školy v Ivanke pri Dunaji/som bol oslovený šéfom tímu LRU v prvej lige Bratislava 2, či by som nechcel reprezentovať ich klub na roznych pretekoch na národnej aj medzinárodnej úrovni, tak som to s radosťou prijal, a 4 roky som sa venoval aj prevažne spôsobu lovu deličkou na rôznych národných aj medzinárodných pretekoch odkiaľ mam viacero prvých umiestnení či už sektorových,  alebo sólo.

A asi v roku 2010 to prišlo uplne som prepadol sumčiarine,  ktorej sa nemienim vzdať,  a pri tomto spôsobe a zameraní lovu ostať nakolko sumčiarina nieje len rybačka ,ale adrenalín, zážitky,  silné súboje s touto jedinečnou rybou a životný štýl.

S pozdravom Boris

PL


Michał Chełkowski

24. února 1988 

rybařím od svých 9 let
sumcařině se věnuji od svých 26 let

Hello, my name is michal and i live in szczecin.

I have been fishing from a kid and I have been catching catfish on river Odra for 8 years. I have learned everything by myself and I am still learning all the time.

My record is 253cm.
My second passion is Brazilian Jiu Jitsu and I have a black belt.

Nothing is impossible for me.